Sunday 28 December 2014

Facebook díl 3.: Události, nastavení, bezpečnost, reklamy

V předchozích dvou dílech krátké série článků o Facebooku jsme si prohlédli několik částí archivu uchovávajícího uživatelova data. Tyto části jsme porovnali s informacemi, které jsou uživateli na jeho vlastním profilu viditelné. Dnes budu pokračovat v objasnění zbývajících záložek archivu.


Události


Facebooková záložka Uplynulé obsahuje jak již název napovídá uplynulé události. Nezáleží na tom, zda jste byli přidáni do konkrétní události někým jiným a pozvání ignorovali nebo zda jste zvolili jednu ze tří nabízených možností (Přidat se / Možná / Odmítnout). Ve všech případech k vám daná událost patří.

Způsob jak se jí zbavit je následující. Událost otevřete. Vedle zmíněných variant odpovědí (Přidat se / Možná / Odmítnout) se nachází pod třemi tečkami (...) schovaná možnost Odebrat mě ze seznamu hostů. Stačí na ni kliknout a událost už k vašemu facebookovému účtu nebude patřit. Tato možnost bohužel nefunguje na úplně všechny události, které v seznamu máme. První, která u mě tímto způsobem odstranit nešla byla z dubna 2012. Tato a všechny starší neobsahují možnost Odebrat mě ze seznamu hostů. Ze seznamu událostí je nelze odstranit ani kliknutím na křížek vpravo v rohu (žádný tam totiž není).

Po krátkém hledání nacházím několik shodných starých návodů, jak se dá zbavit událostí neobsahujících možnost Odebrat. Začátek je shodný - otevřít událost. Potom však klikněte na Odmítnout (jinou možnost nevybírejte, protože by zbytek návodu nefungoval). Následně je třeba dostat se do seznamu pozvaných, kteří svou účast odmítli. To lze například kliknutím na počet pozvaných. Otevře se seznam pozvaných. Pak v rozevírací nabídce, která obsahuje možnosti Pozvaní, Všichni, Pořadatelé, Zúčastní se, Možná, To se mi líbí a Odmítnuto vyberte Odmítnuto. Ukáže se seznam, na jehož vrcholu je vaše jméno a vpravo od něj křížek. Po kliknutí na křížek a potvrzení, že chcete být odstraněni, se vás už událost týkat nebude a neobjeví se v seznamu všech vašich událostí.

Ani tento postup nefunguje vždy. Problém se objeví v případě, že je seznam lidí v kategorii Odmítnuto příliš dlouhý. Vaše jméno pak není jako první v seznamu lidí. Je možné sice seznam projít (desetitisíce či statisíce položek dlouhý), ale to se též nezdaří. Po chvílí se přestane objevovat možnost načíst další položky v seznamu. Žádné schůdné řešení tohoto nedostatku se mi nalézt nepodařilo.

No a ještě jedna drobnost. I když váš seznam událostí na Facebooku zeje prázdnotou, nemusí být opravdu prázdný. Některé starší události zůstávají viditelné pouze v archivu. Nelze je dohledat ani přes hledání na Facebooku ani na Googlu. Je možné, že stránky, které ony události před dlouhou dobou vytvořily a přidaly vás do nich, už dávno neexistují.

Shrnutí: Můžete se odstranit z jakékoli události s vyjímkou takové, kde je velmi vysoký počet lidí, kteří svou účast odmítli a nebo té, která je viditelná pouze v archivu. No a těmito nedostatky nad uživateli opět Facebook vítězí.

Nastavení


V této části archivu jsou uloženy národní prostředí a měna. Dále přehledný přepis nastavení upozornění. Následuje nastavení soukromí, které ztrácí na přehlednosti, neboť jde pouze o výpis klíčových slov např. BIRTHDAY nebo docela nepochopitelné BLURB či PREVIOUS_SECONDARY_COMPOSER a jiné. Jako poslední je vidět část nazvaná Příspěvky skryté v kanálu vybraných příspěvků. Ta obsahuje seznam jmen přátel ale i skupin či stránek, ke kterým uživatel už nyní ani nemusí patřit (tzn. odstranil svůj Like).

Shrnutí: Nastavení obsahuje položky, z jejichž názvu není patrné čeho se týkají. Zaznamenány jsou i skupiny/stránky, kterých uživatel už není členem.

Bezpečnost


Údaje týkající se přihlášení a odhlášení k uživatelovu účtu jsou k nalezení v sekci Bezpečnost. Je zde zaznamenáno datum, čas, prohlížeč, IP adresa, cookie, operační systém. Mezi méně očekáváné údaje patří IP adresa a datum změny jména, data narození nebo třeba odstranění profilové fotografie. Nejsou zde však uložena úplně všechna přihlášení. Nevím, zda se začala uchovávat až od určitého data nebo jde o omezení počtu přihlášení, která Facebook zpětně uchovává. Každopádně tam alespoň pár let naleznete.

Shrnutí: Nepamatujete si, kdy vás napadlo Facebook přechytračit změnou svého jména Ludvík Čtrnáctý na Lu Dva? Nebojte, rád vám to poví.

Reklamy


Opět jedna z uživateli záhadnějších částí. Obsahuje Ads Topics (témata inzerátů) a Ads History (historii inzerátů). Ads Topics se sestává ze seznamu témat ve formátu #téma, která by se měla promítat v inzerci. Osobně netuším, co některá znamenají, ani jak by se dala přiřadit k mé aktivitě na internetu nebo k mému osobnímu neinternetovému životu. Část Ads History pravděpodobně obsahuje inzerenta, na jehož odkaz jste někdy předtím klikli. Znovu jde o docela nejasnou položku, protože si ze zkušenosti nemyslím, že odpovídá realitě.

Shrnutí: Polopravdy týkající se cílené inzerce a záznamu kliknutí na inzeráty.

Zbytek kategorií, které archiv obsahuje a které zde nebudu zmiňovat jednotlivě jsou FotkySynced PhotosVideaŠťouchnutíSoukromé poznámkyMobilní zařízeníMístaOdpovědi v průzkumech.

Tak a to je o stáhnutelném archivu zatím vše. Pokud budete mít nějaké dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích. No a teď už můžeme začít hrát hru mazání informací z profilu a porovnávání, kdo po smazání všeho uživateli viditelného bude mít nejméně záznamů v archivu. Velkému bratru nezdar! - Né-zdar!