Facebook zaznamenal od svého počátku mnoho změn, ať už šlo o nové prvky (chat, tlačítko Líbí se mi, timeline = časová osa) nebo o změnu uživatelských podmínek. Nešlo si nevšimnout nevole uživatelů jak v podobě zakládání skupin např. pro zachování staré podoby Facebooku nebo radikálního kroku zrušení osobního profilu. Do diskuze o vhodnosti mít svůj vlastní facebookový profil a aktivně jej používat nebo naopak ignorovat současnou módu přítomnosti na všech možných sociálních sítích se pouštět nebudu. Místo toho se zaměřím na téma co o nás Facebook ví.
Prohlédnete-li si svůj facebookový profil, získáte částečný přehled o tom, jaká data o vás společnost shromáždila. Nejde však o kompletní výpis vašich údajů. Další náhled na data lze získat z archivu, který je volně ke stažení v části nastavení. Konkrétně jde o sekci Obecná nastavení účtu, kde se naspodu nachází věta Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku. Data tohoto souboru se částečně liší od dat viditelných na profilu. Je tedy jasné, že žádný kompletní archiv obsahující skutečně vše z databází této sociální sítě uživatel jen tak nezíská. Porovnáním obou výše zmíněných dostupných zdrojů informací lze však alespoň trochu předjímat, která z dat budou po vašem ručním smazání nadobro pryč.
Stáhnutelný archiv s vašimi daty obsahuje .html soubory, které si můžete zobrazit ve vašem prohlížeči. Kromě toho jsou zde ještě složky s videi a fotkami, které jste nahráli na váš profil. Informace jsou tematicky uspořádány. Popíšu zde některé kategorie dat, které mě v archivu zaujaly.
Profil
Tato část obsahuje jak údaje očekávané
- současné jméno,
- URL adresu vašeho profilu,
- e-mail, kterým se přihlašujete,
- datum registrace na Facebook,
- vámi naposled zadané datum narození,
- pohlaví (musí mít jednu ze dvou hodnot muž nebo žena),
- hudbu, která se vám líbí (neboli hudebníky, kterým jste dali Like),
- filmy, kterým jste dali Like,
- hry, kterým jste dali Like,
- oblečení, kterému jste dali Like,
- ostatní profily, kterým jste dali Like (budovy, spolky, festivaly, atd.),
- skupiny, kterých jste členy,
- sítě,
- aplikace,
- stránky, které spravujete
tak i údaje, které uživatel už neočekává, neboť se domnívá, že byly přepsány jinými. Konkrétně veškerá předchozí jména a příjmení. Uvedu příklad, jak může výpis předchozích jmen vypadat u profilu nyní pojmenovaného např. Vím Nepovím:
Karel Novak - Karel - novak
Pepin Ňůmen - Pepin - numen
Karel Novák - Karel - Novák
Nejspodněji je zaznamenáno úplně první jméno, pod kterým se uživatel na Facebook zaregistroval.
Zde v archivu je ještě jeden údaj týkající se pojmenování uživatele. Ten se nachází mimo výše zmíněný seznam předchozích jmen. Jde opět o příjmení, ale s jinou hodnotou než současný název profilu. Ačkoliv je uvedeno ve stáhnutelném archivu, není vidět v žádné části vašeho profilu ani v nastavení jmen, alternativních jmen, rodných příjmení či přezdívek. Tzn. náš smyšlený uživatel Vím Nepovím by měl v archivu pod tímto svým aktuálním jménem uvedeno i Novák. Nemám ponětí, zda jde o hodnotu vybranou z úplně prvního příjmení, které Facebook zaregistroval nebo z jakéhokoli bývalého alternativního jména nebo rodného příjmení. Netuším ani, kde údaj změnit na jiný nebo jak jej vymazat.
Shrnutí: Zadal-li kdy uživatel na Facebook své skutečné jméno, nezbaví se jej. V databázi Facebooku zůstane zapsáno. Facebook tímto vede nad uživatelem 1:0.
Kontaktní údaje
Tato sekce obsahuje
- adresu (hodnotou je zkratka země),
- vaše e-mailové adresy, které Facebook zná (přihlašovací, facebookovou, ...),
- telefony,
- přezdívku,
- adresář.
V adresáři je vidět několik jmen a e-mailových adres, které si Facebook kdovíjak vzal. Je možné, že jde o adresy, které se nachází ve vaší e-mailové schránce přihlašovacího e-mailu a shodují se s přihlašovacími e-mailovými adresami lidí, které máte v přátelích. Možnost adresář ovlivnit změnou údajů za jiné nebo jejich odstraněním zatím nenacházím.
Shrnutí: Není jasné, jak se vytváří adresář.
Přátelé
Informace o přátelích, které jsou v profilu viditelné přinejmenším vám samotným jsou:
- seznam nynějších přátel,
- seznam lidí, které žádáte o přátelství,
- seznam lidí, kteří vás žádají o přátelství.
Kromě těchto tří kategorií se informace v archivu liší přítomností seznamu lidí, které jste si v minulosti z přátel odstranili. Je zde ještě zvláštní položka nazývající se Friend Peer Group. Dle výsledků dolování dat obsahuje jednu z možných hodnot, např. Starting Adult Life nebo Established Adult Life či jiné. Tato z položek mě naprosto překvapila, neboť uživatele dle jejich dat zařazuje do životní etapy bez toho, aniž by měl uživatel právo vybrat si své zařazení sám pomocí nějaké nabídky.
Shrnutí: Seznamu ukončených facebookových přátelství se nezbavíte a ještě se o vás ví, v jaké etapě života se nacházíte. Facebook opět vítězí nad uživatelem a zvyšuje skóre na 2:0.
Na popis ostatních sekcí archivu se vrhnu v jednom z příštích článků.
No comments:
Post a Comment